Information

Nasi

chłopcy

Skoczowskim Domu – w przestrzeni Bożej Opatrzności troską i wsparciem otaczanych jest 39 podopiecznych – chłopców:

Sebuś ma 10 lat i jak przystało na najmłodszego mieszkańca ma w sobie ruchliwości za wszystkich naraz. Łukasz  w sierpniu skończy  40-tkę a mimo to świętować ją będzie z ulubionymi maskotkami: Speidermanem i Kubusiem Puchatkiem. Piotrek niedawno świętował 74 urodziny a potrafi się z każdej drobnostki cieszyć sercem małego dziecka.

W Skoczowskiej przestrzeni spędzają swoje życie. To jest ich Dom. Dom, w którym czują się bezpiecznie. Dom z miejscem na codzienne radości i smutki. Tutaj życie toczy się prościej i prawdziwiej – nie ma udawania. Nasi chłopcy to mistrzowie w wyrażaniu emocji, dlatego jest u nas sporo śmiechu a życie się toczy w wielu odcieniach entuzjazmu. To radość uczestniczyć w życiu naszych Chłopców. Doświadczamy tego każdego dnia widząc ich zaangażowanie w każdą aktywność, troskę o wspólny Dom. Ogromnie ważnym elementem życia chłopców jest udział w życiu religijnym Domu: niedzielne Msze święte dialogowane – chłopcy są ministrantami. Łukasz jest też lektorem. Mają ogromny szacunek do Ks. Kapelana Karola, który już ponad 20 lat posługuje w naszym Domu.

Codzienne zajęcia

W codzienny program dnia wpisują się zajęcia terapeutyczne, rehabilitacja, spacery, wycieczki, wyprawy w góry, okolicznościowe zabawy, kiermasze świąteczne. Od kilku lat Dom aktywizuje chłopców do udziału w pantomimach ewangelizacyjnych, które cieszą się dużym uznaniem ze strony odbiorców. Chłopcy z dużym zapałem biorą udział w próbach i występach a ich prosty przekaz budzi w odbiorcy wiele refleksji a często także łez. Ta aktywność naszych chłopców stanowi dobrą praktykę w udziale osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie. Pokazujemy ich zasoby i możliwości, a nie jak to często bywa ograniczenia i dysfunkcje. Wiadomo one nie znikają, ale nie są.  

Warunki lokalowe

Chłopcy mieszkają w dwóch odrębnych budynkach: głównym – własność Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP – budynek wybudowany  w 1910 r. wpisany w rejestr zabytków miasta Skoczowa. Mieszka w nim 23 chłopców. Drugi budynek jest własnością Powiatu Cieszyńskiego  i mieści się przy ulicy Mickiewicza 26 – mieszka w nim 16 podopiecznych. Mieszkać w zabytkowym budynku nie stanowi prostej sprawy związanej z dostosowaniem jego wnętrz do obowiązujących wymogów wynikających w z rozporządzenia o Domach Pomocy Społecznej i z czasem widzimy, że jest rzeczą niemożliwą sprostać w tych murach wymaganiom instytucji kotrolujących. Mało tego epidemia odizolowała niemal całkowicie chłopców mieszkających w obu budynkach. To nie jest dla nich łatwe. Stąd zrodziła się myśl o wybudowaniu nowego Domu. Myśl marzenie – wierzymy że stanie się rzeczywistością. Nasi chłopcy też z utęsknieniem czekają na realizację tych marzeń. Wstępny projekt już zaczyna nabierać kształtów.

Pomóż nam spełnić największe marzenie naszych Chłopców! Zbudujmy dla nich NOWY DOM!

 

Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP w Skoczowie

ul. Mickiewicza 36, 43-430 Skoczów

kontakt@przestrzenopatrznosci.pl

tel. 500 006 285; 33 853 37 74
fax. 33 858 47 72

BS w Skoczowie
63 8126 0007 0000 1531 2000 0010
IBAN: PL 63 8126 0007 0000 1531 2000 0010
SWIFT (BIC): POLUPLPR

"Trzeba ofiarować samego siebie

tym wszystkim, którzy nas potrzebują"

/bł. Edmund Bojanowski/

%d bloggers like this: