Information

Nasi

chłopcy

Skoczowskim Domu – w przestrzeni Bożej Opatrzności troską i wsparciem otaczanych jest 39 podopiecznych – Chłopców:

Sebuś ma 10 lat i jak przystało na najmłodszego mieszkańca ma w sobie ruchliwości za wszystkich naraz. Łukasz  w sierpniu skończy  40-tkę a mimo to świętować ją będzie z ulubionymi maskotkami: Speidermanem i Kubusiem Puchatkiem. Piotrek niedawno świętował 74 urodziny a potrafi się z każdej drobnostki cieszyć sercem małego dziecka.

W Skoczowskiej przestrzeni spędzają swoje życie. To jest ich Dom. Dom, w którym czują się bezpiecznie. Dom z miejscem na codzienne radości i smutki. Tutaj życie toczy się prościej i prawdziwiej – nie ma udawania. Nasi chłopcy to mistrzowie w wyrażaniu emocji, dlatego jest u nas sporo śmiechu a życie się toczy w wielu odcieniach entuzjazmu. To radość uczestniczyć w życiu naszych Chłopców. Doświadczamy tego każdego dnia widząc ich zaangażowanie w każdą aktywność, troskę o wspólny Dom. Ogromnie ważnym elementem życia chłopców jest udział w życiu religijnym Domu: niedzielne Msze święte dialogowane – chłopcy są ministrantami. Łukasz jest też lektorem. Mają ogromny szacunek do Ks. Kapelana Karola, który już ponad 20 lat posługuje w naszym Domu.

Codzienne zajęcia

W codzienny program dnia wpisują się zajęcia terapeutyczne, rehabilitacja, spacery, wycieczki, wyprawy w góry, okolicznościowe zabawy, kiermasze świąteczne. Od kilku lat Dom aktywizuje chłopców do udziału w pantomimach ewangelizacyjnych, które cieszą się dużym uznaniem ze strony odbiorców. Chłopcy z dużym zapałem biorą udział w próbach i występach a ich prosty przekaz budzi w odbiorcy wiele refleksji a często także łez. Ta aktywność naszych chłopców stanowi dobrą praktykę w udziale osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie. Pokazujemy ich zasoby i możliwości, a nie jak to często bywa ograniczenia i dysfunkcje. Wiadomo one nie znikają, ale nie są.  

Warunki lokalowe

Chłopcy mieszkają w dwóch odrębnych budynkach: głównym – własność Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP – budynek wybudowany  w 1910 r. wpisany w rejestr zabytków miasta Skoczowa. Mieszka w nim 23 chłopców. Drugi budynek jest własnością Powiatu Cieszyńskiego  i mieści się przy ulicy Mickiewicza 26 – mieszka w nim 16 podopiecznych. Mieszkać w zabytkowym budynku nie stanowi prostej sprawy związanej z dostosowaniem jego wnętrz do obowiązujących wymogów wynikających w z rozporządzenia o Domach Pomocy Społecznej i z czasem widzimy, że jest rzeczą niemożliwą sprostać w tych murach wymaganiom instytucji kotrolujących. Mało tego epidemia odizolowała niemal całkowicie chłopców mieszkających w obu budynkach. To nie jest dla nich łatwe. Stąd zrodziła się myśl o wybudowaniu nowego Domu. Myśl marzenie – wierzymy że stanie się rzeczywistością. Nasi chłopcy też z utęsknieniem czekają na realizację tych marzeń. Wstępny projekt już zaczyna nabierać kształtów.

Pomóż nam spełnić największe marzenie naszych Chłopców! Zbudujmy dla nich NOWY DOM!

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności